Literární archiv Památníku národního písemnictví - Sula Pavel

Vyhledávání:
Pavel Sula
(vlastním jménem Josef Sulík)
(1882-1975)

Narodil se 3. března 1882 ve Svojšicích u Heřmanova Městce a zemřel 27. července 1975.
Odborný učitel v Praze, novelista, autor i editor knih pro mládež. Debutoval verši Kniha Pianissima v roce 1904. V próze se projevil jako kreslíř utlačených a ponížených dětí z venkovských chalup. Zabýval se tématem mládí, lásky a krásy (kniha povídek Tanečnice), ale i otázkami narození a vývoje dítěte, posláním rodičů a jejich povinnostmi (Stvořitel světa). Své zkušenosti vojenské shrnul v knihách Domů pěšinkami a Úsměvy v slzách. V povídkách a románech pro mládež (Dolánka, Ráno, Kloučkové z předměstí, Šťastná zahrada aj.) usiloval o výchovu ke zdravému chápání života.
Odborné práce mají úzký vztah k jeho povolání (Potulky Prahou, Recitujeme sborově, školní čítanky Květen a Vzkříšení, sborníčky Děti dětem, Ratolesti aj.). Redigoval také časopisy pro mládež Klas a Úsvit. S H. Siebenscheinem uspořádal životopisy čelných lidí Do života a s L. M. Pařízkem vybral Černošské báje a pověsti. Podílel se také na sbornících Jugoslávie a Rumunská besídka.
Literární pozůstalost Pavla Suly obsahuje malou část dokladů, vlastní korespondence a rukopisů, pracovní materiály k uspořádání sborníčků a knih a rukopisy dcery Jiřiny Sulíkové.
Literární pozůstalost je uložena ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 70/96 a zahrnuje období 1900 - 1934.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace