Literární archiv Památníku národního písemnictví - Svatá Jarmila 1. část

Vyhledávání:
Jarmila Svatá
(vlastním jménem Jarmila Fuksová)
(1903-1963)
1. část


Narodila se 23. 9. 1903 v  Kolíně, zemřela 29. 4. 1963 v  Praze. Pocházela z  úřednické rodiny, sama studovala na obchodní akademii a byla zaměstnána krátce jako bankovní úřednice. Měla mnohostranné umělecké nadání (působila na různých experimentálních scénách - hrála, zpívala); prostřednictvím K. Teigeho (svého bratrance), se seznámila se členy umělecké avantgardy kolem Devětsilu, psala drobné črty a povídky, fejetony, satirické glosy a uveřejňovala je v  nejrůznějších časopisech (A-zet, Ahoj, Zdroj, Rudé právo, České slovo, Lidové noviny aj.) Časopisecky vyšly také některé její rozsáhlejší prózy, např. Sedm přátel slečny Vivian (Lidové noviny), Andělčina kariéra (Tribuna). Jarmila Svatá působila jako reportérka, po roce 1945 spolupracovala s  československým filmem.
Pozůstalost Jarmily Svaté byla získána roku 1964 darem od její sestry paní Věry Mandělíkové. Tento soupis zachycuje stav fondu k  roku 1968 (9 kartónů).2. část fondu (3  kartóny) zachycuje inventář z  roku 1999 (viz edice inv. č. 963). Fond je uložen pod  přírůstkovými čísly 37/64 a 72/96 a zahrnuje období 1848, 1924 - 1963. Obsahuje osobní doklady, fotografie, korespondenci přijatou (osobní i institucí), rukopisy veršů, prací novelistických i kratších próz, povídek pro děti, fejetonů, přednášek, filmových povídek (scénářů) a divadelních her, některé vlastní publikace (knihy), drobné tisky a výstřižky vlastních prací otiskovaných časopisecky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace