Literární archiv Památníku národního písemnictví - Svoboda Antonín

Vyhledávání:
Antonín Svoboda
(1841?-1914)


Antonín Svoboda se narodil roku 1841 (?) a zemřel 30. srpna 1914 ve Šnakově.
Byl majitelem velkostatku Šnakov a blízkým známým Zdeňky Havlíčkové, údajně jejím nápadníkem. Oženil se v pokročilém věku s asi o třináct let mladší Terezií Kallovou, majitelkou domu na Zderaze Praha II. Na statku Šnakov, který Antonín Svoboda dostal od svého strýce Dvořáka, spravoval každý z manželů své jmění samostatně a nezávisle. Jejich svazek zůstal bezdětný.
Antonín Svoboda byl členem mnoha vlasteneckých spolků a nějaký čas zastával funkci místopředsedy Akciového cukrovaru ve Vysokém Mýtě. Na jaře roku 1914 odkázal ve své závěti velkostatek Šnakov Ústřední matici školské v Praze.
Fond se skládá z podkladů užitých pro ujasnění právního vztahu mezi vdovou Terezií Svobodovou a Ústřední maticí školskou a nesrovnalostí v pronajímání velkostatku (úřední korespondence, nabídky, dohody, smlouvy, inventáře apod.). Je uložen v jednom archivním kartónu pod inventárním číslem 143/50 a zahrnuje období 1914 - 1924.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace