Literární archiv Památníku národního písemnictví - Svoboda Ludvík

Vyhledávání:
Ludvík Svoboda
(1903-1977)


Narodil se 4. května 1903 v Čejči, zemřel 3. srpna. 1977 v Praze. Profesor filozofie a sociologie.
Vystudoval klasickou filozofii a filologii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1927 působil jako profesor na reálném gymnáziu v Hlučíně a Ostravě, za 2. světové války v Praze. Po válce přešel na pedagogickou fakultu a v roce 1948 na filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1957 – 1959 byl ředitelem Filozofického ústavu ČSAV a předsedou Jednoty filozofické, v roce 1959 se stal vedoucím katedry filozofie FF UK a zde setrval až do roku 1971.
Napsal řadu filozofických, estetických a literárně vědeckých statí a článků, které byly uveřejňovány ve Varu, Tvorbě, Indexu a dalších časopisech. Věnoval se popularizaci marxistické filozofie (Marxismus a náboženství, Základy světového názoru) a dějinám českého myšlení (Studie o F. X. Šaldovi).
Fragment písemné pozůstalosti Ludvíka Svobody obsahuje soubor korespondence vlastní a cizí, týkající se připravovaných sborníků o S. K. Neumannovi a B. Václavkovi (E. F. Burian, F. Halas, Č. Jeřábek, K. Kapoun, F. Nechvátal, I. Olbracht, M. Pujmanová, D. Šajner) a konvolut rukopisů vlastních a cizích, vztahujících se opět k připravovaným sborníkům (P. Jilemnický, J. John, J. Kroha, M. Michalcová, F. Nechvátal, A. M. Píša, M. Pujmanová, A. Vaněček).
Pozůstalost získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1970 pod přírůstkovým číslem 71/70. Fond je uložen ve dvou archivních kartónech, zahrnuje období 1945 – 1970.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace