Literární archiv Památníku národního písemnictví - Vaněk Jindřich

Vyhledávání:
Jindřich Vaněk
(1888-1965)

Narodil se 9. srpna 1888 v Rokycanech, zemřel 19. listopadu 1965 v Praze.
Po studiích a kratší architektonické praxi v zahraničí i doma (u architekta Gočára) založil v roce 1914 se společníkem Kanderálem portrétní fotografický ateliér v Praze a od roku 1918 ho provozoval samostatně. Stal se vyhledávaným portrétistou, ale věnoval se i dokumentární fotografii, aktu, snímkům pražské architektury atd. Byl členem Královské fotografické společnosti Velké Británie.
Jeho nejvýznamnějším dílem byla Galerie vynikajících osobností, kterou budoval více než padesát let. Je uložena v Národním muzeu a obsahuje stovky portrétů českých i světových osobností (např. R. Thákur, K. Čapek, T. G. Masaryk, M. A. Nexö, I. Bunin).
V literárním archivu Památníku národního písemnictví je od roku 1972 uložena část Vaňkovy korespondence, která se vztahuje převážně ke vzniku fotografických portrétů pisatelů. Jsou zde např. dopisy K. Čapka, J. Heyrovského, L. Janáčka, A. Jiráska, F. X. Šaldy. Písemnosti jsou uloženy v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 60/72 a zahrnují období 1916 - 1965.
Za zjištění životopisných údajů děkuji Pavlu Fričovi.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace