Literární archiv Památníku národního písemnictví - Vápeník Rudolf

Vyhledávání:
Rudolf Vápeník
(1911-1990)


Narodil se 6. 2. 1911 ve Stříbrníkách u Ústí nad Labem, zemřel v červnu 1990. Prozaik, překladatel z němčiny.
Po absolvování filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze roku 1938 byl zaměstnán u ministerstva informací, později se stal redaktorem nakladatelství Práce a dále nakladatelství SNKLHU a Artie v Praze.
Věnoval se překladům děl řady německých autorů – B. Brechta (Domácí učitel, Kalendářové a jiné historky), S. Zweiga (Královská hra), A. Seghersové (Sedmý kříž), B. Travena, E. Loesta aj. Editoval Balady a romance J. Nerudy, s K. Bodlákem spolupracoval na knize L. Klíma - filosof - básník.
Fragment písemné pozůstalosti Rudolfa Vápeníka tvoří konvolut korespondence vlastní (A. Seghersová) a oddíl rukopisů cizích (články A. Seghersové). Fond je doplněn několika jednotlivinami rukopisů vlastních a fotografií.
Pozůstalost získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1985 pod přírůstkovým číslem 21/85. Fond zpracovala Magdaléna Šrůtová, je uložen v 1 archivním kartónu, zahrnuje období 1930 – 1983.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace