Literární archiv Památníku národního písemnictví - Vávrová Marie

Vyhledávání:
Vávrová Marie
(1892-1982)


Narodila se 30. 4. 1892 v Kacákově Lhotě, zemřela 22. 9. 1982 v Prosečnici.
Dělnice, lidová básnířka.
Pocházela z početné rodiny dělníka Karla Syřištěho a Františky, rozené Suchardové. Absolvovala obecnou školu v rodišti. K dalšímu vzdělání neměla podmínky, neboť se musela starat o mladší sourozence a zastat řadu domácích i hospodářských prací. V roce 1912 nastoupila do hájenky v Úlibicích, zde sloužila 6 let. Poté se odstěhovala na Kladno, kde pracovala v nejrůznějších dělnických profesích. Provdala se za Františka Vávru, jejich manželství zůstalo bezdětné.
Vedle básní psala i prozaické útvary, kratší povídky a úvahy. Její tvorba je inspirována rodným krajem, přírodou, zachycuje společensko-politické dění. Výrazně na ni působila česká krajina a vlastenecká témata. Velice ráda malovala a celá řada jejích literárních děl je doplněna ornamenty s lidovými motivy.
Písemnou pozůstalost tvoří zejména vlastní rukopisy básní a próz vepsané do sešitů. Výjimkou je přírůstek v podobě počítačového zpracování života a díla Marie Vávrové od Václava France z roku 2001.
Osobní fond získal Literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1972. Je uložen ve 3 archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 74/72 a zahrnuje časové období 1940 - 2001.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace