Literární archiv Památníku národního písemnictví - Zach Josef

Vyhledávání:
Josef Zach
(1881-1949)

Narodil se 28. prosince 1881 v Lískách u Humpolce, zemřel 28. ledna 1949 v Kolíně. Byl ředitelem odborné školy, osvětovým pracovníkem a bibliofilem působícím v Kolíně. V roce 1902 absolvoval učitelský ústav v Hradci Králové a působil nejprve na obecných školách, později na školách odborných v Kolíně. Od roku 1935 je ředitelem Odborné školy pro ženská povolání v Kolíně. Zach byl jedním ze zakladatelů a později jednatelem Muzea básníků Karla Legra a J. S. Machara v Kolíně, jejichž díla propagoval přednáškami a články v místním tisku. Samostatně vydal několik bibliofilií a publikoval s Eduardem Jičínským Dějiny kolínských tiskáren (1956).
Zach je typickým regionálním osvětovým pracovníkem a sběratelem. Měl hojné styky s některými předními představiteli našeho písemnictví a výtvarného umění, např. s Cyrilem Boudou, filozofem Františkem Čádou, literárním historikem Miloslavem Hýskem, s J. S. Macharem a Marií Majerovou, překladatelem Rudolfem Mertlíkem a grafikem Karlem Vikem a Karlem Štikou. Těmito styky jeho význam přerostl úzký rámec pouhé regionality.
Literární pozůstalost Josefa Zacha byla od r. 1962 postupně získávána koupí a částečně darem a je uložena ve 2 archivních kartónech pod přírůstkovými čísly v rozmezí 144/62 – 114/81. Z této pozůstalosti byla zpracována první část Janem Wagnerem. Její inventář vyšel již v roce 1963 a je zahrnut do tohoto celkového inventáře. Tento inventář zachycuje stav fondu k roku 1975. Zahrnuje období 1915 – 1949.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace