Literární archiv Památníku národního písemnictví - Niederle Václav

Vyhledávání:
Václav Niederle
(1867-1946)

Narodil se 25. července 1867 v Klatovech, zemřel 17. listopadu 1946 v Praze.
Pocházel z rodiny klasického filologa Jindřicha Niederla. Vystudoval gymnázium v Praze ve Spálené ulici, maturoval roku 1885 a pak se věnoval klasické filologii, kterou absolvoval na filozofické fakultě pražské univerzity roku 1889.
Působil na několika středních školách, nejdéle na gymnáziu v Křemencově ulici v Praze. Své studie uveřejňoval časopisecky i ve zprávách středních škol, některé vydal i knižně (přepracoval např. práci svého otce Mluvnice jazyka řeckého, Praha 1909), dále se věnoval překladatelství (Ruskin).
Fragment písemné pozůstalosti získal literární archiv Památníku národního písemnictví v Praze roku 1987. Tvoří ho několik sešitů se zápisy univerzitních přednášek jeho profesorů (Josef Král, Jan Kvíčala, Robert Novák), najdeme zde i důkazy jeho zájmu o Blízký východ.
Písemná pozůstalost Václava Niederla je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 102/87 a zahrnuje období 1886 - 1936.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace